Haberler : duyurular

PVC Pencere Temizliği Nasıl Yapılır?

13.12.2018

Montajından sonra varsa sıva ve badana tadilatları yapılır. Koruyucu bant çıkartılır bandın uzun süre sıcağa ve güneş ışığına maruz kalması profil yüzeyine kaynamasına neden olacağından çıkartılmasını güçleştirir. Bunu önlemek için bantları serin havada çıkartmak gerekir. Aksi halde 55 C ye kadar ısıtılmış ince bir yağın bant yüzeyine sürülerek 4-5 saat bekletilip sonra çıkartılması daha uygun olur.
· Profillere yapışmış boya, harç gibi maddeler hemen ama kazınmadan özenle temizlenmelidir.
· Temizlerken kullanılan deterjanların aşırı partikülü olmamasına dikkat edilmeli, sıvı veya krem olanlar tercih edilmelidir. Metal donanımlı su veya sabunla temasından kaçınılmalıdır.
· PVC sistemleri çözücü veya ağartıcılarla temizlenmemelidir.
Yoğun yağışlı hava şartlarında dahi su tahliyesini güvenle sağlayan su kanalları zaman zaman temizlenirse daha iyi sonuç verir.
İspanyoletlerin rahat işlemesi açısından yılda bir kez yağlanmalıdır. Böylelikle erken aşınmada önlenmiş olur. Bu iş için gres yağı idealdir. Donanımların zarar görmemesi için tüm ayarların yetkili bayilerimizce yapılması gerekir.
Nem havadaki su buharıdır ve hava sıcaklığına bağlı olarak değişiklik gösterir. Nem cam benzeri soğuk yüzeylerle karşılaştığında su halini alır ve terleme oluşur. Ahşap doğramaların mevcut kasa-kanat aralıkları terlemeyi engeller. PVC sistemlerindeyse contalar sayesinde terlemenin hava akımıyla yok olması söz konusu değildir. Bu yüzden uygun zamanlarda kanatların açılarak PVC'li mekanların havalandırılması gerekmektedir . Bu aynı zamanda sürekli temiz hava sirkülasyonu ve dengelenmiş nem oranı anlamına geldiğinden sağlık açısından da önemlidir.
Yapı elemanları yüzeyindeki terlemeyi önlemek için;
1- İçerdeki ısı 20-22 C dolaylarında olmalıdır.
2- Yapının banyo-WC gibi yoğun su kullanılan bölümleri Pencere ile havalandırılmalıdır.
3- Yemek pişirilirken açığa çıkan su buharı ocak üstü aspiratörlerle giderilmelidir.
4- Günde en az 4-5 defa havalandırılmalıdır.